27 października 2021 Udostępnij

Chcesz mieć monety najlepszej jakości? Oto dowód, że gradacja monet ma znaczenie

Klasyfikacja monet to proces określania stanu monety i przypisywania jej numeru od 1 do 70, aby wskazać jej klasę. Jakkolwiek prosto to brzmi, gradacja monet zapewnia właścicielowi tak ocenionej monety więcej korzyści niż typowa moneta bulionowa. Dlaczego tak jest? Powód jest zakorzeniony w znaczeniu klasyfikacji monet jako praktyki.

Jeśli chcesz kupić monety najwyższej jakości, czytaj dalej. Oto dowód na to, że gradacja monet ma znaczenie.

Czym jest klasyfikacja monet?

Pomyśl o klasyfikacji monet jak o raporcie dla monet. W procesie klasyfikacji monet, ekspert ocenia stan monety, zwykle na podstawie powszechnie przyjętej skali Sheldon Coin Grading Scale. W tej skali, która pochodzi z końca lat 40-tych, 1 jest najniższą oceną, a 70 jest najwyższą oceną. Moneta z doskonałą oceną 70 jest dosłownie w stanie menniczym - bez niedoskonałości, bez drobnych zadrapań.

Wraz ze wzrostem klasy, cena monety może również wzrosnąć.

W branży klasyfikacji monet dominują cztery firmy:

  • Profesjonalne Służby Klasyfikacji Monet (PCGS)
  • Numismatic Guaranty Corp. (NGC)
  • Niezależni klasyfikatorzy monet (ICG)
  • Służba Certyfikacyjna Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego (ANACS)

Wszystkie cztery z nich opierają się na jakiejś formie skali Sheldona, aby oceniać monety.

Jakie są korzyści z klasyfikacji monet?

Kiedy kupujesz monetę, wiesz, że wyszkolony ekspert dokładnie ją zbadał i ocenił. Przed przyznaniem oceny, klasyfikator bierze pod uwagę pięć aspektów monety: kolor, atrakcyjność dla oka, połysk, wybicie i stan zachowania powierzchni.

Po zakończeniu procesu oceniania, ocena monety jest potwierdzana. Oceniona moneta posiada wartość numizmatyczną wraz z wartością stopu samego metalu. Wartość numizmatyczna bierze pod uwagę takie czynniki jak stan, dostępność i znaczenie historyczne, i działa jako dodatkowa bariera bezpieczeństwa dla ocenionej monety.

Dla porównania, cena monety bulionowej jest zazwyczaj skorelowana z jej wagą w złocie lub srebrze, a nie ze stanem monety czy jej dostępnością.

Dla kupujących monety, certyfikowana klasa daje im pewność, że to, co kupują, odpowiada jakości, której poszukują. Można to porównać do pieczęci jakości produktów konsumenckich Good Housekeeping Seal of Approval!

Dzięki ujednoliconym ocenom od jednego renomowanego dystrybutora monet do drugiego, kupujący może skutecznie ocenić monetę. Bez systemu klasyfikacji monet, staje się to bardziej potencjalnie kosztowną grą w zgadywanki.

Dlaczego klasyfikowanie monet jest ważne?

Kupując monety, które są oceniane przez profesjonalistów, zyskują Państwo pewność, że trzecia strona zweryfikowała wartość monety. Dodatkowo, jeśli chcesz sprzedać monetę, możesz zagwarantować, że potencjalny nabywca będzie mógł szybko określić swoją osobistą ocenę monety na podstawie jej stopnia.

Co więcej, monety zlasowane są mniej podatne na wahania cen metali szlachetnych niż monety bulionowe. Ta stabilność pozwala na to, aby cena monety była bardziej związana z jej stanem i dostępnością.

Jeśli posiadasz monetę z certyfikatem, jesteś w doskonałej sytuacji, by w dłuższej perspektywie zmaksymalizować korzyści płynące z posiadania złota i srebra.

Przeczytaj więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl

 

Redakcja Menni.pl