15 listopada 2021 Udostępnij

Różnica pomiędzy monetami z czystego srebra a monetami platerowanymi

Od lat 20-tych do 1964 roku, dżingiel dżangiel drobniaków brzmiał inaczej w Ameryce. Nawet inaczej się go odczuwało. Kiedy wyciągałeś kilka ćwierćdolarówek, aby zapłacić za napój gazowany, płaciłeś prawdziwymi srebrnymi monetami wykonanymi w 90 procentach ze srebra i w 10 procentach z miedzi.

Dzięki rosnącemu popytowi na srebro i zmieniającym się warunkom gospodarczym, srebrne monety były bardzo pożądane! Do tego stopnia, że ludzie zaczęli gromadzić codzienne drobne z nadzieją na zysk.

Jednak w 1964 roku Mennica Amerykańska zdecydowała, że dalsze emitowanie amerykańskich monet z zawartością srebra do 90% nie jest już ekonomicznie uzasadnione. Był to ostatni rok, w którym wybijano monety z 90-procentową zawartością srebra. Cena spotowa srebra była po prostu zbyt bliska nominałowi produkowanych monet. Ludzie zamiast wydawać swoje drobne, gromadzili je w magazynach.

W 1965 roku prezydent Lyndon B. Johnson zmienił kurs amerykańskiej monety. Podpisał on 23 lipca Coinage Age of 1965 i w swoich uwagach podczas uroczystego podpisania ustawy wyjaśnił:

"Nowe dziesięciocentówki i nowe ćwierćdolarówki nie będą zawierały srebra. Będą to kompozyty, z licami z tego samego stopu, który jest używany w naszych pięciocentówkach, połączonego z rdzeniem z czystej miedzi. Będą miały miedzianą krawędź...

Wszyscy wiecie, że zmiany te są konieczne z bardzo prostego powodu - srebro jest materiałem deficytowym. Nasze zużycie srebra wzrasta wraz z rozwojem naszej populacji i gospodarki. Faktem jest, że konsumpcja srebra jest obecnie ponad dwukrotnie wyższa niż produkcja srebra każdego roku. Tak więc, w obliczu tego światowego niedoboru srebra i naszego szybko rosnącego zapotrzebowania na monety, jedynym naprawdę rozsądnym posunięciem było zmniejszenie naszej zależności od srebra w produkcji monet.

W ten sposób Mennica Amerykańska rozpoczęła produkcję i wprowadzanie do obiegu monet platerowanych - monet w kolorze srebra, które nie zawierają w sobie absolutnie żadnego srebra.


Srebrne Orły mogą być budulcem dla Twojego portfela metali szlachetnych, zwiększając jego różnorodność, ponieważ srebro może poruszać się niezależnie od akcji i innych klas aktywów. Monety te charakteryzują się wysoką płynnością, dzięki czemu łatwo je kupić i sprzedać. Co więcej, przedstawiają one sam symbol wolności naszego narodu - Amerykańskiego Orła. Zadzwoń pod numer 1-844-307-1589 i przekonaj się, jak możesz cieszyć się pięknem i artyzmem Amerykańskiej Srebrnej Monety Orzeł na wyciągnięcie ręki. Monety platerowane a monety srebrne

Co to jest moneta platerowana?

Monety platerowane mają wiele warstw stopu niklu i miedzi w kolorze srebra. Moneta platerowana to w istocie kawałek miedzi umieszczony pomiędzy dwiema warstwami niklu i cynku. Jest to skład metalu, który można znaleźć w dzisiejszych monetach kieszonkowych. Tak więc, choć moneta platerowana może wyglądać na błyszczącą i srebrzystą, nie zawiera ani uncji srebra!

Czy więc wprowadzenie monet platerowanych srebrem oznaczało koniec monet z czystego srebra? Wcale tak nie jest. Obiegowa srebrna moneta może i widziała swój ostatni dzień, ale monety z czystego srebra są bite w celu oszczędzania, a nie wydawania - od lat 80-tych.

Meksyk był pierwszym krajem, który wyemitował srebrną monetę bulionową, Libertad, w 1982 roku. Wkrótce po nim pojawił się Srebrny Orzeł Amerykański (1986), a w 1988 roku Srebrny Kanadyjski Liść Klonowy. W 1989 roku, Chiny wskoczyły na srebrny bandwagon z Srebrną Chińską Monetą Panda.

Te monety z czystego srebra zostały wybite jako prawny środek płatniczy, ale z zamiarem, że będą one przechowywane, a nie wydawane. Miały one zaspokoić pragnienie obywateli do czystego, potężnego srebra. Srebrne monety, które znajdowały się w obiegu w Ameryce, nigdy nie były wykonane z taką samą zawartością srebra, jak srebrne monety bulionowe - czystego srebra próby 999.

Jak można odróżnić srebrną monetę platerowaną od srebrnej monety? Porównaj typy monet, a przekonasz się, że jest to całkiem oczywiste!

  • Waga monety: Ze względu na większą zawartość srebra, srebrne monety bulionowe oraz wcześniej wprowadzone do obiegu srebrne monety są znacznie cięższe niż monety platerowane.
  • Wygląd monet z upływem czasu: Srebrne monety matowieją, jeśli zostaną pozostawione na otwartym powietrzu lub pod wpływem wilgoci. Monety platerowane nabierają miedzianego odcienia z wiekiem.
  • Krawędzie monet: Aby rozpoznać monetę platerowaną, należy spojrzeć na jej krawędź. Ta część monety nazywana jest również "trzecią krawędzią". Zobaczysz wyraźny, miedziany rdzeń. Monety z czystego srebra nie będą miały widocznego rdzenia.
  • Dźwięk monety: Srebrne monety i monety platerowane wydają różne dźwięki przy uderzeniu lub upuszczeniu - czego zdecydowanie nie polecamy robić! Uwierz nam na słowo, że srebrne monety mają bardziej donośny dźwięk, przypominający ting-tang. Monety niesrebrne i monety platerowane w kolorze srebrnym wydają bardziej tępy dźwięk.

Zakupy

srebrnych monetKupując

nowe srebrne monety lub po prostu dokonując ponownej oceny swojej obecnej kolekcji, warto znać różnicę pomiędzy monetami z czystego srebra a monetami platerowanymi srebrem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wszystko, co się świeci, nie jest srebrem... ani złotem, jeśli o to chodzi. Bez uncji srebra, monety platerowane nie oferują tych samych korzyści, co srebrne monety bulionowe. Weźmy na przykład Srebrne Amerykańskie Orły.

Srebrne monety American Eagle mogą być budulcem dla Twojego portfela metali szlachetnych, zwiększając jego różnorodność, ponieważ srebro może poruszać się niezależnie od akcji i innych klas aktywów. Srebrne monety bulionowe reprezentują namacalne bogactwo.

Przeczytaj więcej na: http://zloteinwestycje.com.pl

 

Redakcja Menni.pl