1 marca 2017 Udostępnij

Złoto nie jedno ma imię. Numizmaty, monety bulionowe, kolekcjonerskie, wyroby jubilerskie

Inwestowanie w złoto jest sposobem na pomnażanie czy lokowanie swoich oszczędności starym jak świat. Kruszec ten od całych tysiącleci posiada dla ludzi wielką wartość i kojarzy się z prawdziwym bogactwem, zatem wykorzystywanie go w celach finansowych jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba jednak na samym początku odpowiedzieć, w jakim dokładnie celu zamierzamy inwestować. Złoto może być wykorzystywane na wiele sposobów, warto zatem zapoznać się z nimi bliżej.

Jednym z rozwiązań dostępnych w złocie są krótkotrwałe inwestycje. Ceny złota mogą zmieniać się bardzo dynamicznie, zatem kupując dziś określoną jego ilość, można odsprzedać ją po niedługim czasie ze sporym zyskiem. Osoby zainteresowane takim sposobem inwestowania mogą skorzystać z kilku ciekawych narzędzi finansowych. Dobrym pomysłem są fundusze inwestycyjne zajmujące się tym kruszcem lub zakup firm działających w branży wydobywczej. Takie sposoby zapewniają dość pewne i szybkie zyski. Przy okazji nie ma tu konieczności fizycznego kupowania złota.

Złoto fizyczne

Wyżej wymienione instrumenty są skuteczne, ale korzystający z nich inwestor nie kupuje fizycznie złota. Takie kupno jest niekiedy lepszym rozwiązaniem. Z posiadanym złotem można robić, co tylko się chce – łącznie z przechowywaniem go w ukryciu "na czarną godzinę". Dla osób decydujących się na coś takiego istnieje kilka rozwiązań. Pierwsze z nich to kupowanie samego złota – można to zrobić na przykład w mennicy. Złoto dostępne jest w formie sztabek. W grę wchodzi również kupowanie złotej biżuterii a także monet i innych numizmatów.

Biżuteria, monety kolekcjonerskie i numizmaty

Taki sposób inwestowania również może być bardzo skuteczny, choć w tym przypadku trzeba posiadać już większą wiedzę. Dlatego osoby, które niezbyt znają się na tym kruszcu powinny po prostu decydować się na zwykłe sztabki złota. Inwestowanie w biżuterię czy numizmaty może być ryzykowne dlatego, że wartość takich rzeczy jest bardzo zmienna i uzależniona od różnych czynników. Nie jest to zwykła sztabka, której cenę można poznać po wartości złota w danym momencie. Bez odpowiedniego obeznania w tym temacie łatwo można zatem podjąć błędną decyzję i stracić sporo pieniędzy na coś, co nie przyniesie żadnego zysku.

Złoto w formie sztabek ma tę zaletę, że można bardzo łatwo je spieniężyć. Kupuje się je między innymi po to, aby w razie nagłej potrzeby móc uzyskać środki finansowe. Mowa tu nawet o najbardziej krytycznych i mało prawdopodobnych sytuacjach, jak wojna czy kryzys w kraju zmuszający do wyjechania na drugi koniec świata. Posiadając złoto w sztabkach, z łatwością można zyskać trochę pieniędzy na przeżycie w nowym miejscu. Szybka sprzedaż biżuterii czy numizmatów nie jest już tak łatwa.

metal szlachetny, złoto

Metale szlachetne – podstawy

Przeglądając złoto i inne metale szlachetne można natrafić na wiele pojęć, których znaczenie koniecznie trzeba znać. Do najważniejszych z nich należy: uncja, karat i próba.

Uncja oznacza ilość czystego złota w sztabce; do jej zapisywania stosuje się symbol "oz". Stanowi ona również osobną miarę wagi o masie około 31,1 g.

Podobnymi parametrami są próby i karaty. Kiedy przy produkcie podana jest wartość 1/24 karatu, to dokładnie taką część całego stopu stanowi czyste złoto. Próba opisuje z kolei procentowo udział czystego złota w stopie.

Karaty dzielą zawartość stopu na 24 części. Biżuteria z 12 karatowego złota zawiera zatem 50% czystego kruszcu.

Zakup, kierunek korzystna sprzedaż

Kupując złoto w konkretnej formie trzeba mieć pewność, że będzie można potem z łatwością znaleźć miejsce do jego sprzedania. W przypadku zwykłych sztabek możliwości są bardzo duże. Złoto takie można sprzedać w skupie złota, w sklepach jubilerskich lub w niektórych lombardach. Trzeba mieć świadomość tego, że szybkie spieniężenie biżuterii czy niektórych monet może nie być już takie proste.

gram złota, cena

Ile kosztuje złoto za gram?

Sprzedając złoto w sklepie jubilerskim można zwykle spotkać się z taką samą ceną w każdym przypadku. Sklepy nie zwracają większej uwagi na to, czy klient przychodzi do nich z nowymi, lśniącymi sztabkami czy też starszym złotem pełnym pęknięć i przebarwień. Profesjonalne skupy złota działają jednak nieco inaczej. Znacznie dokładniej oceniają one stan techniczny sprzedawanych sztabek, przez co w różnych miejscach można spotkać się z całkowicie inną wyceną.

Co jest bardziej opłacalne? Monety czy sztabki?

Przyjmuje się, że monety bulionowe można sprzedać nieco drożej, niż złoto w sztabkach. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji, bowiem istnieje równie wiele argumentów przemawiających za tym, że sztabki są bardziej opłacalne. W przypadku moment zwraca się znacznie większą uwagę na ich stan techniczny, przez co może się okazać, że sztabka będzie bardziej opłacalna. Mówiąc ogólnie, najlepiej jest kupować to, co w danym momencie jest tańsze. Przy znalezieniu dobrego skupu i tak uda się to sprzedać z pewnym zyskiem.

Jak przechowywać złoto?

Zarówno sztabki jak i monety należy przechowywać w taki sposób, aby maksymalnie ochronić je przed potencjalnymi uszkodzeniami. W sklepach dostępne są specjalne kasetki czy pojemniki na złoto. Warto obchodzić się z nim jak najostrożniej, bowiem w przeciwnym wypadku można znacznie obniżyć jego wartość.

Redakcja Menni.pl