8 stycznia 2018 Udostępnij

Kruszce inwestycyjne: złoto, srebro

Coraz więcej Polaków interesuje się inwestycjami w metale szlachetne. Wynika to z korzystnych przepisów podatkowych oraz niekorzystnej sytuacji finansowo-gospodarczej na świecie. Jednak inwestycja jest o wiele bardziej złożona niż się wielu osobom wydaje.

Kruszce inwestycyjne - złoto

Złoto doskonale nadaje się do przechowywania wartości, bo jest lekkie w stosunku do swojej ceny. Wydając na nie 100 tysięcy dolarów otrzymuje się jedynie 3 kg kruszcu.

Kruszce inwestycyjne - srebro

Srebro jest szeroko wykorzystywane w gospodarce. Aż 70% zakupionego srebra znajduje zastosowanie w przemyśle. Reszta wykorzystywana jest na biżuterię, monety i sztabki.

Okazuje się więc, że ceny srebra dobrze obrazują stan światowej gospodarki. Kiedy gospodarki rosną, rośnie także zapotrzebowanie na srebro, a tym samym jego cena. Cena złota z kolei znacznie lepiej pokazuje stan światowego niepokoju. W momencie, gdy inwestorzy boją się kryzysu to szukają ratunku w złocie.

Krok pierwszy – zakup kruszcu

Oczywiście inwestycja powinna zacząć się od zakupu kruszcu. Tutaj możliwości jest wiele. Na rynku dostępne są kruszce techniczne oraz metale inwestycyjne czy różne formy kolekcjonerskie. Większy nabywca zawsze lepiej się odnajduje na rynku.

Oprócz złotych monety i sztabek, wciąż bardzo dobrą inwestycją jest złota biżuteria. Mowa tutaj nie tylko o naszyjnikach, czy wisiorkach, ale także o złotych pierścionkach z drogocennymi kamieniami. Jeśli planujesz inwestycję w biżuterię koniecznie sprawdź ofertę renomowanego krakowskiego jubilera. Więcej na https://krakowski-jubiler.pl/ >>

srebro inwestycyjne

Kruszce inwestycyjne - przechowywanie

Przechowywanie metali szlachetnych wcale nie jest takie łatwe. W końcu chodzi o zabezpieczenie kruszcu przed kradzieżą, ale i ochronę go przed dewaluacją czy utratą wartości na skutek zniszczenia.  Złoto i srebro najlepiej jest magazynować w miejscach niezależnych geopolitycznie. Jednak możliwości jest niewiele. Miejscami absolutnie bezpiecznymi są Szwajcaria, Singapur, Liechtenstein czy Panama. Poza tym warto pamiętać, że metale szlachetne są aktywami, które niezależnie od sytuacji warto posiadać. Muszą być jednak płynne i to w każdej chwili. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przechowywanie ich za pomocą podmiotów, które wiedzą kiedy i jak można je w razie potrzeby upłynnić.

Kruszce inwestycyjne - sprzedaż

Podczas sprzedaży złota i srebra zasada jest ta sama co podczas zakupu. Większy dostawca może liczyć na ogół na znacznie lepsze warunki niż sprzedawca indywidualny, który kruszcu ma niewiele.  Skala transakcji odbija się na cenie. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć także i fizyczny transport metali. Wymaga on poza tym odpowiedniego zabezpieczenia. Jednak w złoto i srebro warto inwestować. Jest to nieocenione w czasach kryzysu politycznego i gospodarczego, bo metale szlachetne zawsze są w cenie. Wówczas jednak duże znaczenie ma miejsce ich przechowywania. Miejsca geopolitycznie niezależne są idealnym rozwiązaniem.

 Przesyłki ze złotem

Inwestor, który korzysta z usług składowania i przechowywania złota, może zażądać jego przekazania. Z różnych powodów inwestorzy często decydują się na magazynowanie kruszcu w danym miejscu lub na sprzedaż detaliczną. W obu sytuacjach pojawia się jednak pewien problem. złoto trzeba przetransportować i to często na znacznie odległości. To na pewno spore wyzwanie logistyczne, bo samo przygotowanie przesyłek zajmuje dużo czasu. Poza tym nie można też zapominać, że na tym etapie kluczowe jest bezpieczeństwo inwestycji. Metale szlachetne mimo swojej wysokiej wartości są jednocześnie towarem wrażliwym i delikatnym, zwłaszcza w kwestiach transportu i przesyłania na większe odległości. Tutaj więc ogromne znaczenie ma doświadczenie i stopień zorganizowania partnera biznesowego. Na szczęście na coraz większej ilości można polegać.

Redakcja Menni.pl