20 lutego 2017 Udostępnij

Tytuł: "Banknoty i monety kolekcjonerskie - kierunek numizmatyka!"

Kolekcjonowanie monet, przygoda wymagająca wiedzy

Zanim rozpoczniemy kolekcjonować monety, powinniśmy nabyć pewną podstawową wiedzę. Musimy przede wszystkim potrafić rozróżnić medale od numizmatów.

Czym się zatem różnią te dwie rzeczy? Z monetą mamy do czynienia, jeśli ma ona nominał na awersie czy też też rewersie. Nominały mają tylko i wyłącznie monety, nie mają ich natomiast numizmaty, czy też medale. To podstawowa wiedza, która znacznie pomoże nam kolekcjonowanie i ułatwi komunikację z innymi posiadaczami zabytkowych monet czy numizmatów.

Ale to oczywiście nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć, rozpoczynając przygodę kolekcjonerską. Jeśli takie rzeczy mają być z założenia lokatą kapitału, musimy wiedzieć z czego zrobiona jest każda moneta, która nas interesuje. A wszystko dlatego, że to, ile będzie wyceniana ona na rynku zależy od wartości kruszcu, z którego została zrobiona. Warto też uważać tu na niektóre praktyki. Często bowiem gdy ktoś chce nieco uatrakcyjnić monetę i podwyższyć jej wartość, stosuje różnorodne ozdobniki. Nierzadko na przykład plateruje się taką monetę złotem. Powoduje to rzeczywiście wzrost jej ceny, problem tylko w tym, że takie platerowanie wcale znacznie nie zwiększa jej realnej wartości.

monety numizmatyczne

Nieregularny nakład numizmatów

Co jeszcze odróżnia monety od numizmatów czy medali? Zdecydowanie jest to ich nakład. I tak na przykład każda nakład każdej monety musi być ściśle określony. Jeśli zaś chodzi o medale, to nakład zależy to tylko od jego wytwórcy. A co z tego wynika dla kolekcjonera? Na przykład pewne ryzyko, bo w końcu im więcej medali trafi na rynek, tym mniejsza będzie ich wartość dla kolekcjonerów. Jeśli natomiast chodzi o monety, to już gdy je kupujemy znamy ich maksymalny nakład, zatem o takim ryzyku nie może być mowy.

Musimy uważać na jeszcze inne rzeczy. Chociażby na to, że wiele dostępnych produktów celowo ma nazwy, które mają skojarzyć się z monetami – na przykład grosze czy dukaty. Nierzadko jest to celowe wprowadzanie kolekcjonera w błąd. Zatem zawsze warto sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z monetą. A, jak już wiemy, by to sprawdzić, wystarczy spojrzeć, czy ma nominał. Jeśli ten „dukat” czy „grosz” takiego nominału nie ma, to oznacza, że jest tylko dukatem, który nie jest żadnym środkiem płatniczym i nie ma żadnej wyjątkowej wartości.

Redakcja Menni.pl