11 kwietnia 2017 Udostępnij

Sposoby lokowania kapitału w złoto inwestycyjne - sztabki czy monety?

Złoto przez wieki używane było jako środek płatniczy czy lokata kapitału. Dawniej dostępne było jednie jako metal otrzymany z rudy lub biżuteria, na szczęście dziś inwestorzy mają o wiele większy wybór.

Złoto inwestycyjne – sztabki

Złoto w postaci sztabek jest znane już od setek lat. Typowa sztabka waży 400 uncji jubilerskich, czyli nieco ponad 12 kg – rekordowa sztabka, wytworzona w Japonii, ma wagę 250 kg i wartość ponad 13 mln dolarów. Jednak na rynku finansowych pojawiają się także sztabki o innych wagach niż 400 uncji, aby każdy inwestor mógł zakupić sztabkę odpowiednią dla siebie. Sztabki złota mają najczęściej próbę 999,9. Każda sztabka ma też wygrawerowaną nazwę mennicy, w której została wyprodukowana – jeśli producent sztabki znajduje się na liście London Bullion Market Association (LBMA), oznacza to, że sztabka jest autentyczna.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto inwestycyjne?

Złoto można posiadać fizycznie w domu, jako certyfikat – wówczas kruszec przechowywany jest w sejfie profesjonalnej firmy, która gwarantuje jego bezpieczeństwo – lub w postaci specjalnego konta walutowego w banku, gdzie „walutą” są uncje złota.

Złoto inwestycyjne - biżuteria

Złoto można także przechowywać w postaci uwielbianej przez kobiety biżuterii (pierścionki, bransoletki czy naszyjniki). Biżuteria jest cenna nie tylko ze względu na zawarty w niej kruszec, ma także wartość artystyczną oraz sentymentalną. Pomimo tego, że moda na daną biżuterię przemija, tradycyjne, zabytkowe wyroby zawsze będą pożądane. W jubilerstwie zainteresowaniem cieszy się także białe złoto, które jest połączeniem klasycznego złota z innymi metalami, np. z niklem, cynkiem lub srebrem. W takich produktach ilość złota nie przekracza najczęściej 50%. Niestety nie istnieje inwestycyjna biżuteria – jeśli ktoś chce zainwestować w złotą biżuterię, musi kierować się intuicją lub wiedzą ekspertów z branży.

Bezpieczna inwestycja

Złoto inwestycyjne - sztabki czy monety?

Oprócz biżuterii można inwestować także w złote monety, których wartość określa nie tylko ilość użytego do ich wyprodukowania kruszcu, ale także to, jak bardzo są pożądane przez kolekcjonerów. Część zbieraczy monet jest w stanie wydać całkiem znaczące sumy, aby tylko uzupełnić swoją kolekcję o brakujące okazy. Złote monety mogą być wyemitowane przez banki centralne (można nimi płacić) lub przez prywatne przedsiębiorstwa – takie monety nie pełnią wówczas roli środków płatniczych. Inwestorzy najczęściej korzystają z tzw. monet bulionowych – do najpopularniejszych należą Krugerrandy z Południowej Afryki o wadze 1 uncji.

Inwestycje w złoto jako alternatywna forma lokowania kapitałów na rynku polskim

Aby zainwestować w złoto, nie trzeba od razu nabywać sztabek, monet czy biżuterii. Można zakupić na giełdzie akcje mennic, przedsiębiorstw działających w branży jubilerskiej czy firm odpowiedzialnych za wydobycie kruszcu. W Polsce, na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, można zainwestować w akcje KGHM lub firmy W. Kruk.

Na zagranicznych giełdach wybór jest większy. Warto zwrócić uwagę, że najwięcej złota wydobywa się w takich krajach jak: Chiny, RPA, Australia, USA czy Rosja. Bezpośrednie inwestowanie na tych zagranicznych rynkach dostępne jest dla inwestorów posiadających duże ilości kapitału.

Gwarancja dobrej lokaty

Można także zdecydować się na fundusz inwestycyjny. Obecnie takie fundusze mogą lokować swój kapitał w kruszec, w akcje firm górniczych czy w kontrakty terminowe. Na zachodnich giełdach oferowaną są różnorodne spekulacyjne instrumenty finansowe związane ze złotem, jednak takie inwestycje wiążą się z bardzo dużym ryzykiem i powinny być używane wyłącznie przez osoby doskonale obeznane w świecie giełdy.

Złoto inwestycyjne - kurs

Produkty strukturyzowane to kolejny sposób na zainwestowanie w złoto. Zapewniają one zwrot kapitału i działają w oparciu o jakiś wskaźnik, np. kurs surowców, akcji czy inne indeksy giełdowe związane ze złotem. W przypadku takich produktów część kapitału trafia na standardową lokatę, natomiast reszta jest inwestowana w kontrakty terminowe, które mogą przyczynić się do uzyskania sporego zysku. Produkty strukturyzowane dostępne są także w Polsce.

Redakcja Menni.pl