28 lutego 2017 Udostępnij

Czy i jak kupować złoto?

Osoby, które podjęły decyzję o inwestowaniu w złoto zastanawiają się na ogół gdzie je kupić. Jak zatem w nie inwestować?

Złoto inwestycyjne - nie zwlekaj z zakupem

Przede wszystkim z zakupem złota nie ma co czekać. Najlepiej zacząć i to niezależnie od prognoz i jego aktualnej ceny. Sytuacja na świecie jest dość niestabilna. Rośnie więc zapotrzebowanie na pewne źródła lokowania kapitału, a złoto w tej roli sprawdza się od setek lat. Okazuje się też, że najtańsza sztabka złota o wadze 1 g to koszt tylko 180 zł.

Jak kupować złoto inwestycyjne?

Na początku najlepiej jest zacząć od zakupu kruszcu w postaci fizycznej. Zakup akcji firm zajmujących się wydobyciem złota czy papierów wartościowych opartych na złocie lepiej jest zostawić osobom bardziej doświadczonym. Osoby początkujące w tej kwestii powinny zainteresować się raczej sztabkami czy monetami, które łatwo jest później odsprzedać. 

Złote sztabki czy monety?

Dobrze jest połączyć zakup monet i sztabek jednocześnie, o ile finanse na to pozwalają. Małe sztabki złota ważą zaledwie 1 gram. Jednak jeśli środków finansowych jest więcej to można od razu zakupić cały kilogram złota. O ewentualnej odsprzedaży warto pomyśleć już nasamym początku. Mniejsze nominały są bardziej zbywalne.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie banków, bo w tym przypadku cena jest najmniej atrakcyjna. Chociaż z drugiej strony osobom początkującym banki wydają się być opcją najpewniejszą i zarazem najprostszą. Warto więc sprawdzić oferty Mennicy Polskiej, które regularnie złote monety emituje. W ofercie ma również i sztabki. Poza tym dobre ceny i spory wybór oferują także specjalne instytucje zajmujące się obrotem złota.

Zakupy przez internet

Coraz częściej zakup złota może odbyć się także online. To wygoda na pewno wygodna i bezpieczna. Przed dokonaniem przelewu trzeba jednak dokładnie sprawdzić wiarygodność oferenta, aby uniknąć kontaktu z oszustem.

inwestycje w złoto

Inwestycje z głową

Tak samo jak w przypadku wszystkich innych inwestycji, podczas inwestowania w złoto nie wolno stawiać wszystkiego na przysłowiową jedną kartę. Lokata w złoto to bowiem inwestycja raczej długoterminowa. Ceny wahają się niekiedy dopiero w perspektywie wielu lat. Warto więc mieć w zanadrzu nieco gotówki bądź inne oszczędności. Według ekspertów inwestycje w ten kruszec nie powinny przekraczać 20% całego kapitału.

Rób zakupy regularnie

Cena złota podlega też niekiedy wahaniom krótkoterminowym. Jednak nie  ma się co tym zrażać, bo złoto jest raczej zabezpieczeniem na przyszłość,  Comiesięczny, regularny zakup złota to doskonały sposób na zabezpieczenie się przed ewentualnymi skokami cen. Warto przy tym wziąć pod uwagę posiadane finanse. Jeśli nie są one duże to zakupy lepiej robić co 3-4 miesiące. Większe nominały są bowiem bardziej opłacalne.

Uwaga na promocje

Często w ogłoszeniach, czy to w Internecie czy w prasie kolorowej pojawiają się reklamy, które zachęcają do zakupu okolicznościowych złotych monet. Warto przy tym pamiętać, że do ceny monety wynikającej z samej zawartości kruszcu emitent dolicza w tym przypadku także jej wartość artystyczną, kolekcjonerską itd. W przypadku późniejszej odsprzedaży moneta może się więc okazać niewiele warta.

Podstawa to sprawdzić ceny

Dzięki dostępowi do Internetu można bez większego problemu porównać ceny złota w różnych miejscach. Takie rozpoznanie rynku ma wiele zalet, bo różnice w cenach bywają znaczące. Niektórzy sprzedawcy swoje ceny aktualizują zgodnie z cenami złota na giełdach, a inni nie.

Aby sprawdzić czy dana oferta w ogóle warta jest zainteresowania należy sprawdzić ile w danej monecie znajduje się czystego złota, a więc jaki procent czystego kruszcu jest w ogólnej wadze przedmiotu. Później trzeba też sprawdzić ile czystego kruszcu można kupić za cenę zakupu biorąc pod uwagę aktualne ceny złota. Jeśli kwota, którą należy zapłacić za przedmiot jest wyższa o 10% od aktualnej ceny to zakup lepiej sobie odpuścić/. 

 

Redakcja Menni.pl