5 kwietnia 2017 Udostępnij

Złom monet: monety kolekcjonerskie i obiegowe, czyli dobra inwestycja w kruszce

Inwestycja w metale szlachetne

Złoto i srebro niemalże od zawsze uważane były za doskonałą inwestycją, a dziś moment na lokowanie w nich kapitału jest najlepszy od bardzo dawna. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że można osiągnąć na tym niemałe zyski, choć jednocześnie niewielu ludzi podejmuje w tym kierunku konkretne działania.

Warto zatem dowiedzieć się, jak wygląda takie inwestowanie i na jakie rozwiązania najlepiej się tu decydować. Bardzo ważna jest przede wszystkim forma, w której kupuje się metale. Przez długi czas oczywistym rozwiązaniem był bulion, ale ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszy się tak zwany złom monetarny.

Metale szlachetne - ceny

Trudno sprzeczać się z tym, że żyjemy w dość niestabilnych czasach. Jest to doskonale widoczne właśnie po cenach kruszców, które są tak dynamiczne, jak chyba nigdy wcześniej. Ogromne wzrosty w krótkim czasie pokazują, jak bardzo zmienny stał się ten rynek. Nie można zatem dziwić się temu, że branża ta przyciąga coraz szersze grono ludzi zainteresowanych inwestowaniem. Wystarczy jedynie powiedzieć, że w ujęciu złotówkowym cena złota w ciągu ostatniego roku wzrosła o ponad 20%, zaś srebra prawie o 60% - wydaje się to być zatem wymarzoną inwestycją.

Metale szlachetne

Początki zawsze są takie same. Najpierw zostajemy oczarowani przez te liczby i zaczynamy czytać na ten temat coraz więcej, zapoznając się z różnymi artykułami i poradnikami. Wydaje się nam, że wiemy już wystarczająco dużo aby rozpocząć inwestowanie, a następnie... Stajemy w miejscu. Trudno jest podjąć decyzję o pierwszych działaniach, tym bardziej, że wybór opcji jest bardzo duży. Gdzie kupować złoto czy srebro? Jaka forma jest najbardziej opłacalna – lepiej kupować sztabki, czy monety? A może biżuteria?

Monety bulionowe vs złom kolekcjonerski

Największą popularnością wciąż cieszy się tak zwany bulion, czyli sztabki i monety lokacyjne – produkowane wyłącznie w celach inwestycyjnych i lokacyjnych. Posiada on rzeczywiście wiele zalet. Mamy tu pewność, że kruszec jest najwyższej próby. Dodatkowo dość łatwo jest potem upłynnić takie zasoby, bowiem stanowią one standardową formę wymiany kruszców. Z drugiej strony stare monety wykonane ze złota czy srebra są bardzo kuszące, szczególnie jeśli pomyśli się o ich wartości kolekcjonerskiej.

Aby jednak skutecznie inwestować w takie produkty, trzeba już posiadać przynajmniej minimalną wiedzę o numizmatyce i umieć rozpoznawać rzeczywiście cenne okazy. Wbrew pozorom, sprzedanie starych monet również nie sprawi problemu. W każdym kraju istnieje przynajmniej jeden organ, który zajmuje się skupywaniem kruszców w każdej postaci – w Polsce jest to Narodowy Bank Polski. Kupi on od nas wszystkie złote monety, niezależnie od ich wieku czy pochodzenia.

Redakcja Menni.pl