27 marca 2017 Udostępnij

Sztabka złota w każdym domu w Polsce?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy Polak posiadał w swoim domu przynajmniej jedną sztabkę srebra. Co prawda jako wartości dewizowe oficjalnie uważa się jedynie złoto i platynę, ale srebro posiada praktycznie wszystkie cechy niezbędne do tego, aby zaliczyć je do tego grona.

Sztabka srebra vs sztabka złota

Srebro inwestycyjne nie różni się wbrew pozorom tak mocno od złota. Również w tym przypadku sztabki ocenia się głównie ze względu na ich wagę oraz zawartość czystego surowca. Próba w złocie inwestycyjnym musi wynosić minimum 995, zaś w przypadku srebra – 999. W rzeczywistości jednak znalezienie sztabek o próbie niższej niż 999 jest właściwie niemożliwe. Znacznie większy wybór jest w przypadku monet, które mogą o wiele bardziej różnić się pod tym względem. W tym przypadku nie można już jednak mówić o produktach inwestycyjnych.

Waga jest określana za pomocą takich samych jednostek, jak złoto. Również w tym przypadku stosowana jest uncja, wynosząca 31,1 grama.

Ustawa definiująca wartości używa słów "sztabka" oraz "płytka". Jest to bardzo ważne i znacznie ułatwia obrót takimi materiałami. Gdyby nie zostało to zdefiniowane, kruszce mogłyby być dostępne w innych formach, również w proszku czy granulacie.

Inwestycja w złoto

Sztabka srebra - standard inwestycyjny

Ustawa jasno określiła standard obowiązujący dla złota inwestycyjnego. Jest to złota moneta lub sztabka, posiadająca wymienione parametry. Identyczne kryteria można stosować w odniesieniu do srebra inwestycyjnego i na tej podstawie ustalić standard. Należy jednak traktować to dość umownie – jest to efekt przyjęcia zasad przez inwestorów, nie zaś określenia ich ustawą.

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie przy stosowaniu innych jednostek miar, niż uncja. Niemniej jednak przyjęcie takiego standardu znacznie ułatwia inwestowanie oraz obracanie takimi produktami, trudno zatem dziwić się, że wszyscy inwestorzy przestrzegają tej niepisanej umowy.

Sztabka srebra

Sztabka srebra o masie jeden uncji nie jest wbrew pozorom droga, nie ma zatem żadnych przeszkód ku temu, aby każdy posiadał ją w swoim domu. W ostatnich dekadach miał miejsce pewien proces, w wyniku którego srebro coraz bardziej traciło miano metalu szlachetnego i zostało sprowadzone jedynie do materiału wykorzystywanego w przemyśle. Na pewno nie budzi ono tak wielkich emocji jak złoto, czy nawet platyna.

Srebro powoli przestało się nam kojarzyć z bogactwem, choć zupełnie niesłusznie. Nie jest to oczywiście argument przemawiający przeciwko inwestowaniu w srebro. Przeciwnie, trzeba mieć świadomość, że trendy na rynku i nastroje wśród społeczeństw mogą zmieniać się bardzo gwałtowanie. Nie ma zatem żadnych powodów aby nie uważać, że za jakiś czas srebro znowu zagości w naszych sercach i stanie się o wiele cenniejsze.

Czy inwestować w złoto?

Sztabka srebra 1 uncja 

Wbrew pozorom, 1 uncja srebra to stosunkowo niewielka ilość. Większość z nas posiada jedną czy dwie uncje we własnym domu. Wystarczy bowiem trochę srebrnej biżuterii czy ozdób wykonanych z tego materiału.

Przetapianie srebra

Srebro posiada nieporównywalnie więcej zastosowań, niż srebro. Z tego powodu spotykamy je w bardzo wielu miejscach w życiu codziennym i wykorzystujemy je przy najróżniejszych czynności. Jedną z najbardziej oczywistych rzeczy jest srebrna biżuteria. Z metalu tego wykonuje się również elementy zastawy stołowej – zwłaszcza noże i widelce – a także elementy zegarków, ozdób i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Uncja srebra ile to gram?

Uncja jest pojęciem stale pojawiającym się przy metalach szlachetnych. Wydawać by się mogło, że jest to zaawansowane pojęcie, znane jedynie ludziom posiadającym w tej dziedzinie szeroką wiedzę. Tymczasem nie ma problemu z przeliczeniem uncji na znane nam jednostki wagi. Jedna uncja to około 31,1 grama. W przypadku srebrnej biżuterii najczęściej stosuje się próbę 925. Oznacza to, że około 35 gramów biżuterii zawiera jedną uncję czystego srebra. Oczywiście, jeśli próba materiału jest niższa, to potrzebujemy go więcej aby uzyskać czystą uncję.

Redakcja Menni.pl