28 kwietnia 2017 Udostępnij

Modny kruszec: srebro inwestycyjne – cena, kurs, sztabki

Złoto jest najbardziej znanym metalem szlachetnym. Zdominowało ono ten rynek na tyle mocno, że wielu ludzi praktycznie nie kojarzy dziś innych kruszców, które również mogą być świetną inwestycją. Warto zatem wiedzieć, że najbliższe dekady być może będą należały do srebra. Inne kruszce, takie jak platyna i pallad również są bardzo godne uwagi.

Srebro inwestycyjne

Na rynkach inwestycyjnych widać wyraźny wzrost zainteresowania srebrem – obecnie ponad 40% inwestorów decyduje się właśnie na ten kruszec. Wielu ludzi zaczyna skupiać swą uwagę również na platynie i palladzie. Widać tu ogromną zmianę, bowiem jeszcze kilka lat temu mało kto interesował się srebrem jako dobrym środkiem inwestycyjnym. Obecnie jednak spada zaufanie do światowych walut, a coraz więcej ludzi poszukuje również dobrych alternatyw dla złota. Do tego rośnie po prostu wiedza na temat inwestowania. Dzięki temu coraz częściej jesteśmy w stanie docenić zalety srebra i poznać jego realną wartość, mimo cen niższych niż złoto.

Srebro inwestycyjne – cena

Wielu specjalistów przewiduje znaczny wzrost cen srebra w niedalekiej przyszłości. Ma ona osiągnąć poziom 60 dolarów za uncję. Głównym argumentem jest tu fakt, że srebro powszechnie wykorzystuje się we współczesnym przemyśle. Stale rosnące zapotrzebowanie na nie stymuluje również wzrost cen.

Tanie srebro inwestycyjne

Co bardzo ważne, srebro póki co nie jest tak popularne, jak złoto. Sprawia to, że ceny srebra inwestycyjnego nadal są stosunkowo niskie.

Srebro inwestycyjne – kurs

Osoby inwestujące w srebro nie mają wątpliwości co do jego przyszłości. Zdecydowana większość z nich jest przekonana, że w następnych latach jego kurs znacznie wzrośnie.

Złoto i srebro inwestycyjne

Co ciekawe, wzrost wartości srebra stymuluje również fakt, że złoto wraca do łask wśród inwestorów. Wielu ludzi interesuje się bowiem alternatywnymi formami inwestowania, szukając przy tym sposobów na jak największe dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Zwraca się zatem uwagę na inne metale szlachetne, na czym zyskuje srebro czy platyna. Ankiety pokazują, że nadal zdecydowana większość osób zainteresowanych metalami szlachetnymi zamierza inwestować w złoto. O srebrze powiedziało natomiast blisko 30% ankietowanych. Warto jednak zauważyć, że inwestycji w srebro dokonuje się jednocześnie ze znacznie większą częstotliwością. Większość osób zainteresowanych srebrem kupuje ten kruszec mniej więcej raz w miesiącu. Złoto kupujemy o wiele rzadziej, na co prawdopodobnie wpływ mają przede wszystkim wyższe ceny.

Srebro inwestycyjne – sztabki

Wiele wskazuje na to, że srebro wkrótce stanie się wśród inwestorów równie popularne, jak złoto. Jeśli jednak chodzi o pojedyncze zakupy metali szlachetnych, to na szczycie listy znajdują się te stosunkowo najmniej znane: platyna i pallad.

Co prawda takie metale inwestorzy kupują stosunkowo rzadko – około raz na pół roku. Równocześnie jednak dokonują wówczas transakcji o naprawdę dużych wartościach. Wielu ludzi jednorazowo lokuje w tych metalach nawet kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku srebra wartość transakcji jest średnio dziesięciokrotnie niższa. Warto jednak pamiętać, że sztabki platyny i palladu są znacznie droższe. Jedna uncja platyny to wydatek rzędu 7 – 8 tysięcy złotych. Uncja srebra kosztuje tymczasem około 150 zł.

Inwestowanie w metale szlachetne jest doskonałą propozycją. Nie warto jednak ograniczać się przy tym wyłącznie do złota, bowiem większa dywersyfikacja może przynieść znacznie większe zyski. W każdym przypadku należy nastawić się na długoterminowe inwestycje, bowiem żaden metal szlachetny nie przyniesie nam raczej zysków z dnia na dzień.

Redakcja Menni.pl