22 marca 2017 Udostępnij

Monety numizmatyczne srebrne i złote. Jak w nie skutecznie inwestować?

Inwestycja w złote i srebrne monety

Inwestowanie w złoto w postaci sztabek lokacyjnych czy monet bulionowych uważane jest za bardzo bezpieczny sposób na lokowanie swoich pieniędzy. Nieco większe ryzyko niesie ze sobą kupowanie różnego rodzaju numizmatów. W razie niepowodzenia inwestor narażony jest na znaczne straty, ale jednocześnie płynące z tego zyski mogą być o wiele wyższe. Warto zatem dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i zdobyć trochę niezbędnej wiedzy, bowiem jedynie w ten sposób można inwestować faktycznie skutecznie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można podejmować korzystne dla siebie decyzje, które przyniosą nam wielkie zyski.

Waga 1 uncji

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są monety o wadze 1 uncji. Uncja jest miarą wagi stosowaną między innymi w jubilerstwie i odpowiada masie 31,1 g. Monety o masie jednej uncji są podstawowe i powszechnie spotykane, najłatwiej zatem je kupić i sprzedać. Istnieją oczywiście inne numizmaty, takie jak nawet monety ważące kilogram. Mimo wszystko zdecydowanie się na to podstawowe rozwiązanie znacznie ułatwia późniejsze obracanie takimi monetami. Co ważne, w przypadku monety o jednej uncji o wiele łatwiejsze jest też samo sprawdzenie ich autentyczności.

Waga monet

Cena zbliżona do światowych cen srebra

Przy kupowaniu monet należy zwracać uwagę na aktualne ceny danego kruszcu. Jeśli na przykład srebro w danym momencie kosztuje 30 dolarów za uncję, to kupowanie monety o tej masie za 50 dolarów nie ma żadnego sensu. Ceny mogą oczywiście wzrosnąć, ale niekoniecznie tak wysoko, aby przebić cenę za którą kupiliśmy monetę. Może zatem okazać się, że sporo stracimy na takim zakupie.

Sprawa wygląda nieco inaczej dla osób, które dobrze znają się na numizmatyce i potrafią realnie ocenić wartość danej monety. Czasami na takiej podstawie można stwierdzić, że dany numizmat w najbliższych latach znacznie zdrożeje, a ceny kruszcu nie są tutaj tak istotne – chodzi bowiem głównie o wartość kolekcjonerską. Jest to jednak spore ryzyko, trzeba zatem mieć pewność, że potrafi się faktycznie dobrze ocenić sytuację oraz opłacalność takiego zakupu.

Popularne monety

Najbardziej opłaca się oczywiście inwestować w monety bite przez znane i renomowane mennice, pochodzące z popularnych krajów. Rzadka moneta wybita w zupełnie nieznanym regionie dla niektórych może mieć dużą wartość, ale w większości przypadków trudno będzie znaleźć na nią sensownego nabywcę. Jednym z najpewniejszych zakupów są monety bite przez mennicę Perth Mint z Australii.

Srebrne lub złote monety

Inwestycja w monetę zawsze jest w pierwszej kolejności inwestycją w dany kruszec. Sama moneta i jej wartość kolekcjonerska schodzą tu na drugi plan. Z tego powodu trzeba uważać, aby kupować wyłącznie numizmaty wykonywane z tych kruszców. Żadne monety zawierające jedynie pozłacane elementy nie są dobrym rozwiązaniem, bowiem ich wartość może być niewielka.

Badanie monet

Ładne monety

Mimo wszystko przy wybieraniu monet warto zwracać uwagę również na estetykę. Dobrze jest kupować takie numizmaty, które zwyczajnie przyciągną nas do siebie niebanalnym wyglądem czy ciekawym wzornictwem. Wiele monet kolekcjonerskich wykonuje się z naprawdę dużym kunsztem. Mogą przedstawiać sceny charakterystyczne dla kraju swojego pochodzenia, jak na przykład kanadyjskie monety z liściem klonowym.

Dywersyfikacja modeli

Wybór na rynku monet kolekcjonerskich jest bardzo szeroki, o czym warto pamiętać. Nie ma sensu kupowanie dużych ilości identycznych monet, choć nie trzeba jednocześnie ograniczać się do jednego modelu. Warto po prostu dbać o to, aby kolekcja była zróżnicowana, bowiem zawsze zwiększa to szanse na sprzedaż i zysk. Najlepiej kupować monety po 10 – 20 sztuk. Wybór na rynku jest naprawdę szeroki, zatem takie ilości w zupełności wystarczą aby stworzyć rozbudowaną kolekcję i mieć w niej wiele różnych monet.

Inwestowanie w monety – zarówno złote jak i srebrne – może być niezwykle zyskowne. Trzeba jednak robić to we właściwy sposób i kierować się odpowiednią wiedzą. Podchodząc do takich inwestycji bez przygotowania można sporo stracić.

Redakcja Menni.pl