30 marca 2017 Udostępnij

Kruszce inwestycyjne - cena i wybór metali szlachetnych

Osoby, które poszukują w Internecie informacji na temat ceny złota oraz srebra mogą czuć się zagubione, najczęściej natrafiają bowiem na cenę SPOT. Tymczasem cena srebrnej lub złotej monety o wadze jednej uncji zawsze jest wyższa. Jak to możliwe?

Ceny metali szlachetnych

Warto pamiętać o tym, że cena SPOT jest ceną surowca, a cena sztabki lub złotej monety obejmuje także koszt jej powstania, koszt związany z transportem, marżę przysługującą producentowi oraz marżę dilera. Oczywiście, przyjmuje się, że różnica pomiędzy obiema cenami nie powinna przekraczać siedmiu procent, a podczas zakupu klient ma prawo domagać się jasnej informacji na temat tego, ile kwotowo i procentowo ponad cenę SPOT kosztuje produkt, który go interesuje.

Złoto inwestycyjne to rozwiązanie atrakcyjne podatkowo. Jest zwolnione z podatku VAT oraz podatku Belki, a jeśli nie zdecydujemy się na jego sprzedaż przez pół roku od chwili zakupu, nie zapłacimy też podatku dochodowego. W przypadku srebra nie jest już tak optymistycznie, te jest bowiem obłożone podatkiem VAT, a tym samym różnica pomiędzy ceną SPOT i jego ceną końcową może być znacznie wyższa.

Metale lokacyjne

Sporym ograniczeniem może wydawać się marża, nie zapominajmy jednak o tym, że i ona może być ograniczona do minimum, jeśli złoto lub srebro zdecydujemy się nabyć w większym zestawie. Cena będzie mniejsza też wówczas, gdy nie będziemy chcieli otrzymać go natychmiast po zakupie.

Metale szlachetne - inwestowanie

Jeśli kwota planowanego przez nas zakupu jest niższa niż 15 tysięcy euro, przy zakupie srebra i złota nie ciąży na nas obowiązek podawania swoich danych osobowych. Ma to duże znaczenie między innymi ze względu na przypadki zdelegalizowania posiadania złota, z jakimi mieliśmy do czynienia również w Polsce. W roku 1950 pojawił się przepis zakazujący obywatelom posiadania złotych sztabek oraz monet. Co więcej, osoby, które nie chciały się mu podporządkować musiały liczyć się nie tylko z konfiskatą złota, ale i wieloletnim więzieniem.

W tym czasie ryzykowne były też wszystkie próby jego kupna i sprzedaży, a złoto konfiskował skarb państwa. Co ciekawe, pewne obostrzenia istniały również w Stanach Zjednoczonych za prezydentury Roosevelta, kiedy to posiadanie więcej niż pięciu uncji złota groziło jego konfiskatą. Nikt nie może nam zagwarantować, że podobne scenariusze nie powtórzą się również w przyszłości, warto więc zastanowić się nad korzyściami, jakie niesie za sobą kupowanie złota anonimowo. Najlepiej zatem wyposażyć się w gotówkę i osobiście odbierać je u dilera.

Cenne monety

Metale szlachetne - dealer

Dostawca metali szlachetnych to osoba, do której dobrze jest mieć zaufanie. Najczęściej mamy w tym przypadku do czynienia z firmami, które mogą pochwalić się ugruntowaną pozycją rynkową, a choć na rynku pojawiają się też firmy, które działają jedynie w sieci, doświadczenie i zdrowy rozsądek podpowiadają, aby nie mieć do nich zbyt dużego zaufania. Anonimowość zakupu sprawia też, że im bliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się oddział dostawcy, tym lepiej, możemy bowiem stawić się w nim osobiście.

Atrybutem solidnego dealera jest też dostępność produktu. Tak ceny złota, jak i srebra mogą ulegać w krótkim okresie sporym wahaniom, wskazane jest więc, abyśmy mieli szansę na szybkie wejście w jego posiadanie wtedy, gdy ceny są najniższe. Zwracajmy też uwagę na to, czy dealer wyraża gotowość odkupienia od nas kruszcu, oznacza to bowiem, że ma zaufanie do swojego produktu.

Przykładem takiego dealera może być choćby Mennica Wrocławska posiadająca dużą liczbę oddziałów i mogąca pochwalić się silną pozycją na konkurencyjnym rynku. Jest też znana ze swojej profesjonalnej obsługi.

Redakcja Menni.pl