30 marca 2017 Udostępnij

Korzystna sprzedaż złota

Cena skupu złota w naszym kraju może być dość zróżnicowana, a wśród kryteriów o największym znaczeniu wybiera się lokalizację oraz odległość od największych aglomeracji miejskich. Jeśli nie jesteśmy w żadna sposób związani z branżą złotniczą, nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże są różnice, które wynikają właśnie z tego tytułu. Gdy więc kupujemy złoto w punkcie skupu, musimy liczyć się z tym, że jego cena będzie uzależniona od kilku zmiennych.

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście aktualna wartość czystego złota notowanego w danym momencie na światowych giełdach, nie bez znaczenia jest jednak również aktualna wartość złotówki w odniesieniu do dolara amerykańskiego oraz próba złota, z jakiej wykonano dany wyrób. Należy liczyć się także z marżą skupu złota, a więc różnicą pomiędzy ceną, jaka jest oferowana w punkcje oraz faktyczną wartością danego kruszcu na giełdach.

Sprzedaż złota inwestycyjnego

Atutem złota jest to, że mamy w jego przypadku do czynienia z produktem, który łatwo zbyć. Jeśli więc natrafiamy na problemy, wiążą się one wyłącznie ze znalezieniem rzeczywiście rzetelnego punktu skupu. Z pomocą przychodzi nam jednak Internet, który umożliwia nam nie tylko znajdowanie najciekawszych ofert, ale i zestawianie ich ze sobą. Nie powinniśmy zapominać o tym, że musimy się liczyć z dość dużą rozpiętością cenową, trudno więc dziwić się, że nie brakuje firm nastawionych przede wszystkim na szybki zysk nawet, jeśli ma się on odbywać naszym kosztem.

Złota biżuteria

Marża na złocie 

Co do zasady, wartość marży jest ustalana indywidualnie i decyduje o niej właściciel skupu złota. Najczęściej złoto jest skupowane pomiędzy czterema a dziesięcioma procentami poniżej jego rynkowej wartości. Duże znaczenie ma tu zarówno ilość, jak i jakość surowca, im więcej złota chcemy więc sprzedać, tym niższa powinna być zaproponowana nam marża.

Najłatwiej jest sprzedać te wyroby jubilerskie, które są cechowane przez Państwowy Urząd Probierczy, daje to bowiem gwarancję określonej zawartości złota w takim stopie. Pewne znaczenie może mieć jednak również masa zaoferowanego produktu, gdy bowiem mamy do czynienia z drobną biżuterią, problemem staje się ilość zgromadzonego na niej brudu, trudno więc dziwić się, że zaproponowana za nią cena będzie relatywnie niska.

Sprzedaż złota - próba: 585, 333, 750

Próba złota jest podawana w wartości ułamkowej i informuje nas o tym, jaka jest zawartość czystego złota w danym stopie jubilerskim. Najpopularniejsze jest złoto próby 585 i to właśnie je określamy mianem złota 14 karatowego albo „trójką”. Oczywiście, złoto takie jest wzbogacane miedzią, srebrem, cynkiem oraz niklem, co zmienia właściwości fizyczne stopu i wpływa tak na jego twardość, jak i na kolor oraz plastyczność.

Sprzedarz złota - złom 

Za złom złota uważa się biżuterię, która jest zniszczona, uszkodzona lub niekompletna, a do tego wykonana jest w różnych próbach. Skupuje się go zarówno od osób fizycznych, jak i od samych firm jubilerskich. Najczęściej znajduje on ponowne zastosowanie między innymi przy produkcji złota jubilerskiego.

Złom złota

Sprzedaż złota - granulat

Granulat złota jest czystym złotem technicznym, a więc półproduktem powstającym już po rafinacji złota w jego próbie przekraczającej 995. Najczęściej ma nieregularne, okrągłe kształty. Przeważnie jest wykorzystywany jako surowiec, z którego produkuje się inne wyroby jubilerskie, w których nie potrzeba materiału najwyższej czystości. To właśnie ten surowiec jest obciążony najniższą marżą, jest też zwolniony z podatku VAT w oparciu o zasadę tak zwanego „odwrotnego obciążenia”, choć nie znajduje to zastosowania, jeśli jego właścicielami mają być osoby fizyczne.

Sprzedaż złota - podatek 

Jeśli sprzedajemy biżuterię, która jest naszą własnością już od ponad sześciu miesięcy, nie musimy płacić z tego tytułu podatku dochodowego. Jeśli jej wartość przekracza 1000 PLN jesteśmy jednak zobligowani do uiszczenia podatku PCC-3 od czynności cywilnoprawnych, a jego wysokość wynosi 2 procent (jest to ten sam podatek, który uiszczamy sprzedając samochód). Umowa zakupu definiuje zresztą, która strona ma uiścić wspomniany podatek.

Redakcja Menni.pl