2 marca 2017 Udostępnij

Czy granulat złota może być dobrą inwestycją lokacyjną?

Pytania

Czy warto jest kupić kilka czy kilkanaście gram granulatu złota zamiast droższych o kilkanaście procent mini sztabek o wadze 1 g jako uzupełnienie do monet uncjowych?

Czy monety srebrne są w ogóle warte inwestowania?

Odpowiedzi

Dealerzy metali szlachetnych

Niewielu polskich sprzedawców metali szlachetnych posiada spektrometr i jest w stanie sprawdzić próbę złota dla złomu, granulat czy sprawdzić w ten sposób monety bulionowe. Dlatego też podczas zakupu granulatu niespecjalnie trzeba przejmować się tym, że sprzedawca sprzeda w efekcie końcowym produkt o niższej próbie niż deklaruje. Jednak tak naprawdę granulat niezbyt opłaca się kupować zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej. Poza tym warto pamiętać, że to klient odpowiedzialny jest w rzeczywistości za sprawdzenie autentyczności kupowanego metalu szlachetnego.

Tymczasem sprawdzenie autentyczności granulatu w domowych warunkach w zasadzie graniczy z cudem. Spektrometr to urządzenia bardzo drogie i wciąż rzadko spotykane. Poza tym może być też problem podczas późniejszej próby odsprzedania takiego granulatu.  Wiele osób taka postać złota w ogóle nie interesuje, a poza tym problem braku sprawdzalności granulatu jest spory. Ma to zresztą odbicie w jego cenie. Dlatego też lepiej zrezygnować z kupowania tej formy przemysłowej złota i postawić na coś innego i bardziej sprawdzonego.

cena złota

Wzrost ceny złota

Nie można w chwili obecnej wykluczyć sytuacji, że w przyszłości złoto będzie bardzo drogie, co może wynikać z jego niewielkiej ilości na świecie. Tymczasem będzie też potrzebne np. w celu zapewnienia sobie pewnych podstawowych dóbr. Czasów kryzysu nie da się bowiem do końca przewidzieć. Okazuje się jednak, że w takiej sytuacji monety 1 czy 1/2 uncjowe wykonane ze złota wcale nie będą zbyt poręczne. Być może też kiedy nastaną takie czasy, kiedy to złoto będzie służyło przede wszystkim do oszczędzania i przechowywania kapitału, to wówczas srebro będzie stosowane do przeprowadzania różnego rodzaju transakcji. Wówczas to pomysł z zakupem monet uncjowych nie wydaje się wcale taki zły.

Jednak mimo wszystko raczej się nie poleca zakupu monet uncjowych czy półuncjowych i są w tym wypadku o wiele lepsze rozwiązania i to w ramach złota lokacyjnego, które posiada wypisaną próbę oraz wagę, co jest niezwykle ważne podczas lokowania kapitału w złoto. W tym przypadku rozwiązaniem jest tzw. złota czekoladka (50x1 gram), której całość daje już wymierną wartość, a w warunkach hipotetycznego kryzysu do dyspozycji będzie 50 niewielkich sztabek złota. Marża w tym przypadku też jest o wiele korzystniejsza niż podczas zakupu małych monet.

   

Redakcja Menni.pl

Zobacz również